Asgari ucret

Asgari Ücret İle Ev Kredisi Alınabilir mi ?

ziraat kredi kartı borçları tel çatı altında

Asgari Ücret İle Ev Kredisi Alınabilir mi ?

Ülkemizde yaşamını sağlayan birçok kişinin çalışma hayatı boyunca en büyük hayali oturacak bir evinin olmasıdır. Orta halli evi olmayan herkesin hayali olarak kabul edilen bir konut sahibi olma adına ülkemizde en fazla bankalar yardımcı olmaktadır. Bankaların müşterilerinin konut hayallerini gerçekleştirme adına belirli meblağlara kadar ihtiyaç ve konut kredisi sağlamaktadır.

Bankaların müşterileri için sunmuş olduğu bu kredi ürünleri için belirli şartlar aramaktadırlar.
Bankaların ilk aradığı şartların başında düzenli gelire sahip olmak ve bankacılık sicilinin temiz olmasıdır. Kredi notu yüksek olan bireylerin düzenli bir gelire sahip olması ile her türlü kredi ürününü şartların sağlanması doğrultusunda kullanabilir. Ülkemizdeki bankalar müşterilerinin gelir doğrultusunda ödeme vadesi ile birlikte aylık ödemelerinin tutması durumunda herkese kredi kullandırmaktadırlar. Bu bağlamda asgari ücret ile ev kredisi alabilir mi sorusu sık sık sorulmaktadır. Gün itibariyle asgari ücretin 2324 TL olduğu ülkemizde çekilecek olan kredi tutarının ödeme vadesine göre hesaplandığında aylık taksit ödemesinin bu maaş ile belirli kriterlerde sağlaması noktasında kredi verilebilmektedir.

Kredi Kullanma Koşulları

Asgari ücret ile ev kredisi veya daha yüksek aylık gelir ile kredi kullanmak isteyen banka müşterileri için bankalar şu kriterleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Öncelik ile aylık geliri belli olan vatandaşımız alacağı ev için kalan miktarı konut kredilerinde 120 ay olarak çekmekte olup her aya düşen kredi ödemesini aldığı maaşın 0,7’sine kadar aylık taksit ödemesi gerçekleştirebilir.

Bu oran genellikle vatandaşımızın kendinin ev sahibi olduğu durumda hesaplanmakta olup eğer kirada bulunan vatandaşlarımız bu hesaplamayı dikkate almazlar ise bir takım kira sorunlarını yaşayabilirler. Şimdi bu oran ile ilgili olarak asgari ücret ile ev kredisi alıp almadığı konusunda basit bir hesaplama yapacak olursak, kendi evine sahip olan biri için aylık gelir miktarının 2.000 TL olduğunu düşünürsek bankaların istemesi durumunda aylık kredi ödemesi 1500 TL’ye kadar verilebilmektedir. 120 aylık bir kredi çekecek olan vatandaşımız 120 x 1500 = 180.000 TL’lik kredi geri ödemesi yapabilir. Kredi notu ve sicilinde sorun bulunmayan asgari ücretli bu şekilde kredi çekebilmesi ancak bankanın kendisine göstereceği inisiyatif ile ilgilidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.