SAĞLIK

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Hakkında Bilgiler

GSS Prim Borcu Nedir?

GSS prim borcu yapılan araştırmalar sonucunda ödenmesi gereken zorunlu sağlık sigortası ücretidir. Bu ücret her ay ödenmelidir. Eğer 3 ay boyunca ödenmezse kişiler hastanelerde bakılamaz. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde ücretli şekilde bakılmak zorunda kalabilirler. GSS prim borçları bir çok kanal yolu ile ödenebiliyor.

GSS Borcu Ödenmezse Ne Oluyor?

GSS 2012 yılından sonra zorunlu hale geldi. 18 yaşını geçen herkes bir şekilde GSS dahil ediliyor. Kız çocukları, öğrenciler ve askerler için bazı özel durumlar bulunuyor. Bunun dışında da maddi durumu yetersiz olanlardan aylık prim alınmıyor.

Sigortalı olmayan, emekli olmayan, aktif öğrenciliği devam etmeyen herkesin GSS primi ödemesi gerekiyor. Ödenen aylık primler yapılan araştırmalar sonucunda belli oluyor ve bu kişiler Sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. GSS prim ödemelerinin herhangi bir şekilde sigortalılık ya da emeklilik ile bir alakası yoktur.

GSS Borcu Nasıl Ödenir?

GSS prim borcu aylık olarak gelmektedir ve biriken borçlar, ileride sorunların yaşanmasına neden olabilir. GSS borcu ödemesi farklı yollarla yapılabilir. Günümüzde bir çok banka GSS prim borçları ödemesini kabul ediyor.

Bankaların bir çok kısmı sigortalı ile anlaşması ve bu yüzden bankaların ister şubelerinden, ATM ya da internet bankacılığı üzerinden ödeme yaptırabilirsiniz. SGK ile anlaşması olan bankalar Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Burgan Bank, Citibank, Denizbank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Turkısh Bank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası olarak sıralanıyor. Son dönemde GSS prim borçları PTT üzerinden de ödeniyor.

GSS Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yakın zamanda GSS prim borcu olanlar muayene olamazken şuan muayene olabiliyor. GSS borcu bir çok kişinin ortak sorunu her ay GSS ücreti ödenmeli aksi takdirde, GSS prim borçları yığılmaya başlayacaktır. GSS prim borçları ödenmedikçe aylık olarak belli bir faizde işleniyor. GSS borcu ödenmezse 3 aylık süreçte hastanelerde tedavi olamıyorsunuz ve ücretli bir şekilde bakılmak zorunda kalırsınız.

GSS prim borcunun SGK prim borçlarından hiçbir farkı yoktur bu yüzden SGK gelecekte sizden bu ücreti haciz yoluyla talep edebilir. Ancak bu tarz bir durum şuan için hiç olmadı. İlerleyen süreçlerde borç ödenmezse, faiz binme durumu devam eder ve borç katlanarak büyür. Banka hesaplarına e-haciz uygulanması gibi durumlarda meydana gelebilir. Son dönemde artan GSS borçlarından dolayı çok sayıda insanın banka hesabına e-haciz gelmiş durumda.

Borçlu Şekilde Sağlık Hizmeti Alınır Mı?

Devlet hastanelerinde GSS prim borcunuz olsa bile muayene alabilirsiniz. Ancak bu durum sadece muayene ücreti için geçerlidir. Diğer hizmetler ücretli olabilir.

Özel hastanelerde ise oldukça yüksek bir muayene ücreti ödeyerek tedavi olabilirsiniz. Ayrıca belirtmekte yarar var ki devlet hastanelerine oranla özel hastaneler her işlem için ücret alıyor ve GSS olmadığı için oldukça yüksek bir ödeme yapılması söz konusu olabiliyor. GSS prim borcunu aksatmadan ödeyenler için hastanelerde tedaviler ücretsiz olarak veriliyor. SGK çalışan, memur ya da emekli olan bir kişi nasıl hastanede tedavi oluyorsa GSS primlerini ödeyen kişilerde aynı şekilde hizmet alıyorlar.

GSS Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

2012 yılından bu yana GSS hayatımızda olsa da sorunlar bir türlü bitmiyor. GSS borcuna itiraz etmek haksız yere borçların yazıldığı kanıtlamak isteyenler başvuru dilekçesini hazırlayarak itiraz edebilirler. Askerdeyken yada öğrencilik dönemindeyken kendisine GSS borcu çıkarılan binlerce insan var. Haksız yere alınmak istenen bu paraları itiraz yolu ile sildirmek mümkün olacaktır.

Haksız yere prim borcu alınmak isteniyor şeklinde bir belge ile SGK üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru belgenizde tüm detayları belirtirseniz süreç daha hızlı olacaktır. GSS prim borcuna yapılan itirazlar incelenir ve haklı bulunması halinde borçlarınız silinecektir. Prim borçları kararı da sizlere belirtilerek bilgi veriliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like